2020-07-03

Doradcy podatkowi na Forum Przedsiębiorców Małopolski

Doradcy podatkowi z małopolskiego oddziału KIDP wzięli udział w XIII Forum Przedsiębiorców, które odbyło się 29 czerwca. Tym razem w formule online.

Forum Przedsiębiorców organizowane jest od 2014 roku. Składają się na nie wielotematyczne konferencje z udziałem ministrów, ekspertów oraz polityków. 
Jakie tematy poruszono podczas XIII edycji? Przede wszystkie te związane z niwelowaniem skutków kryzysu gospodarczego wywołanego przez epidemię. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała przyznanie funduszu na inwestycje prywatne i publiczne, także w gminach i powiatach, nową ulgę na zakup robotów przez firmy oraz środki na zmianę rodzaju działalności i przekwalifikowanie pracowników.


– Chcemy, by przedsiębiorcy nie bali się inwestować, rozwijać swoje firmy, uruchamiać oszczędności. Będziemy ich do tego zachęcać, m.in. poprzez ulgi oraz podatek estoński, zgodnie z którym przedsiębiorca nie zapłaci podatku dochodowego od zysków zainwestowanych w rozwój – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.
Poprosiła też organizacje gospodarcze, a w tym doradców podatkowych, o przekazanie listy przepisów, które mogą budzić niepokój przedsiębiorców w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi.


Swoimi opiniami na temat problemów i rozwiązań biznesowych w obliczu kryzysu podzielili się również prelegenci, m.in. Justyna Zając-Wysocka, wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych:
- W tym kryzysie przepisy są tworzone z godziny na godzinę, bez objaśnień, regulaminy pomocy zmieniają się jak w kalejdoskopie, nawet wstecz… Nie wyobrażam sobie przedsiębiorcy, który spróbuje sobie sam poradzić z tym wszystkim bez wsparcia doradcy podatkowego. Tym bardziej, że przed nami kolejny problem: jak poprawnie rozliczyć te środki. Nie wystarczy do tego sam księgowy, sam prawnik, sam doradca podatkowy. Ci wszyscy fachowcy powinni stanowić zespół, który zadba o bezpieczeństwo przedsiębiorcy. Z wiedzy, kompetencji, doświadczenia tych specjalistów powinien również korzystać rząd. Uchroni nas to przed lawiną źle napisanych, nieprzemyślanych, zawiłych przepisów, które zamiast pomagać, szkodzą.


źródło: Dziennik Polski