-
Czym się różni doradca podatkowy od księgowego?
Doradca podatkowy to dużo więcej niż księgowy czy biuro rachunkowe. Księgowy może tylko prowadzić księgi, ale nie pomoże przedsiębiorcy w interpretacji przepisów czy doradztwie. Tylko doradca podatkowy prowadząc księgi rachunkowe może jednocześnie doradzać w kwestiach podatkowych. Dzięki temu, przedsiębiorca ma pewność, że w jego rozliczeniach nie ma błędów, a on oszczędza czas i pieniądze.
-
Gdzie znaleźć doradcę podatkowego dla mojej firmy?
Skorzystaj z katalogu doradców podatkowych prowadzonego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Okno wyszukiwarki znajdziesz na stronie głównej oraz w zakładce SZUKAJ DORADCY. Wystarczy, że wpiszesz swoje miasto, a następnie wybierzesz jeden z obszarów tematycznych, który interesuje Cię najbardziej.
-
Czy usługi doradcy podatkowego są drogie?
Za usługi rachunkowe i prowadzenie ksiąg w wielu przypadkach zapłacimy tyle co w biurze rachunkowym, za to korzystając z usług doradcy podatkowego możemy dodatkowo korzystać z jego wiedzy i doradztwa w sprawach podatków. Z reguły koszty usług doradztwa podatkowego są niższe niż korzyści związane z tym, że zapłacimy podatek we właściwej wysokości czy unikniemy kar za błędy w rozliczeniach firmy.
-
Czym różni się doradca podatkowy od prawnika?
Doradztwo podatkowe to zawód łączący wiedzę finansową (szczególnie z zakresu podatków i księgowości) z doskonałą znajomością prawa oraz dobrym wyczuciem biznesu. Ale podobnie jak radca prawny czy adwokat jest jednym z zawodów zaufania publicznego i obowiązuje go tajemnica zawodowa. Ma także takie same uprawnienia do reprezntacji przed sądami administracyjnymi.
-
Skąd mam mieć pewność, że doradca podatkowy ma odpowiednią wiedzę i kompetencje?
O to dba samorząd zrzeszający wszystkich doradców, czyli Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Każdy doradca w Polsce musi zdać na początku trudny egzamin państwowy, a następnie zostać wpisany na listę doradców podatkowych. Warunkiem wykonywania tego zawodu jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji i udział w szkoleniach z zakresu prawa i podatków, które organizuje KIDP. Każdy doradca w Polsce musi w nich uczestniczyć, dzięki temu ma najlepszą, zawsze aktualną wiedzę na temat podatków.
-
Mam kontrolę z urzędu skarbowego. Co robić?
Zachować spokój i zadzwonić do doradcy podatkowego, który najlepiej poradzi sobie z kontrolą fiskusa. Zgodnie z polskim prawem doradca podatkowy może reprezentować przedsiębiorcę przed organami skarbowymi (np. urzędem skarbowym i izbą skarbową, urzędem celno-skarbowym, prezydentem, wójtem, burmistrzem, SKO) w postępowaniu podatkowym, czynnościach sprawdzających i kontroli, a także przed ZUS oraz sądami administracyjnymi.