2020-01-24

9017 - rekordowa liczba doradców podatkowych w Polsce

Po raz pierwszy w historii tego zawodu, liczba uprawnionych doradców podatkowych przekroczyła 9 tys. i wynosi obecnie 9017 osób. Po ostatnim ślubowaniu, które odbyło się w czwartek 23 stycznia w siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, do zawodu i samorządu doradców dołączyło 51 nowych osób.

 

Widzimy kilka przyczyn dla których rośnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego – wyjaśnia prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Na rynku widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na profesjonalne usługi doradztwa podatkowego. Stopień skomplikowania systemu prawa podatkowego i zmieniające się co chwila przepisy sprawiają, że przedsiębiorcy coraz bardziej potrzebują pomocy w zapewnieniu im bezpieczeństwa podatkowego. Zauważamy, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dla doradców podatkowych, zwłaszcza w dużych miastach.

Aby zostać doradcą podatkowym, czyli osobą uprawnioną nie tylko do doradzania w kwestiach podatkowych, ale też reprezentowania klientów przed sądem czy urzędem skarbowym, trzeba spełnić kilka warunków. Należy mieć ukończone studia wyższe oraz odpowiednią, udokumentowaną praktykę. Warunkiem uzyskania uprawnień doradcy podatkowego jest również zdanie wymagającego, dwuetapowego egzaminu, który organizuje Ministerstwo Finansów. O ile część pisemną zdaje z reguły ok. 70% kandydatów, to część ustną egzaminu MF przechodzi zaledwie co trzeci kandydat. Mimo to, stale rośnie liczba osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień doradcy podatkowego.