2021-02-15

Twój e-PIT za 2020 r. jest już dostępny w Internecie

15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń za 2020 rok. Zeznania wypełnione przez skarbówkę są udostępniane online, w usłudze Twój e-PIT. To jedno z popularnych e-narzędzi administracji skarbowej. W 2020 r. prawie połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została przesłana właśnie za jego pośrednictwem.

Dla kogo?
Z usługi skorzystają osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wciąż muszą wypełniać i wysyłać PIT samodzielnie, np. za pomocą systemu e-Deklaracje.

Terminy
Czas na rozliczanie podatku upływa 30 kwietnia 2021 r. Przed jego zakończeniem warto zalogować się do serwisu, aby zweryfikować lub zmodyfikować PIT i przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Po tym terminie KAS automatycznie zaakceptuje PIT-37 oraz PIT-38. Dzięki temu wszystkie zeznania zostaną złożone na czas, nawet jeśli podatnik nic z nimi nie zrobi.
Ważne! PIT-28 można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Należy pamiętać, że rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Trzeba sprawdzić je/uzupełnić, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
 

Szybki zwrot nadpłaty
Ta informacja z pewnością ucieszy osoby, które liczą na zwrot podatku. Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot w skróconym czasie - do 45 dni.
 

Niedopłata pod kontrolą
Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, aby wygodnie uiścić opłatę online.
Jeśli zeznanie zostanie zaakceptowane przez skarbówkę automatycznie bez wglądu podatnika, a będzie  wykazywało konieczność dopłaty podatku, to urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle informację o kwocie podatku do zapłaty.
 

Co można uzupełnić w e-PIT?
Przygotowane przez KAS deklaracje PIT uwzględniają ulgę na dzieci i zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Podatnik może dodatkowo uzupełnić zeznanie o przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
 

Logowanie do TWÓJ e-PIT
Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie Podatki.gov.pl. Do zalogowania się w e-Urzędzie niezbędny jest Profil Zaufany (PZ), e-Dowód lub bankowość elektroniczna.
Natomiast do samej usługi Twój e-PIT, jak widnieje na stronie Podatki.gov.pl, będzie można logować się na 3 sposoby:
1.      przez wspomniany login.gov.pl, to jest profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną.
2.      danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów)
3.      przez aplikację mObywatel.
Więcej na https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
 
Deklaracja papierowa wciąż ważniejsza
Deklaracja PIT złożona przez podatnika w postaci papierowej przed 30 kwietnia nadal będzie uwzględniona przez urząd skarbowy i fiskus potraktuje ją  jako ważniejsze rozliczenie podatkowe niż to dostępne w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się.
 
Źródła:
Podatki.gov.pl
Rp.pl Prawo.pl