2020-04-27

Tarcza Antykryzysowa 3.0 – co nowego?


Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie kolejnych rozwiązań prawnych w ramach Tarczy Antykryzysowej, której pierwsza wersja weszła w życie 1 kwietnia. Tak zwana tarcza 3.0 ma dotyczyć m.in. wsparcia samorządów oraz pracodawców, ulg kredytowych i ochrony spółek przed przejęciami.

Czego możemy się spodziewać po Tarczy Antykryzysowej 3.0?

Planowana nowelizacja przewiduje m. in. daleko idące uprawnienia dla pracodawców w cięciu wynagrodzeń i zwalnianiu (w pierwszej kolejności emerytów i dwuetatowców). Pracodawcy mają otrzymać możliwość obniżania pensji o 10 proc. oraz zwolnień drogą elektroniczną.

Media informują, że rząd planuje utworzenie funduszu dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to, że firmy, które mają trudności ze spłatą kredytów lub ze względu na problemy finansowe muszą taki kredyt wziąć, otrzymają specjalne dopłaty. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a BGK będzie dopłacać do odsetek.

Kolejnym krokiem jest ochrona przed przejęciami. Mają zostać wprowadzone mechanizmy, które zabezpieczą polskie firmy notowane na giełdzie przed przejęciami przez zagraniczne fundusze.

Tarcza 3.0 ma też skierować większy strumień pieniędzy do samorządów na walkę z pandemią. Zwiększy się m. in. pula pieniędzy trafiających do budżetów samorządów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. 

Dużo mówi się o dopłatach do czynszów mieszkań. Rząd planuje pomóc najemcom, którzy nie mają środków, aby uregulować czynsz lub inne opłaty za mieszkanie, bo z powodu epidemii stracili pracę. Od lipca będą mogli liczyć na dopłatę do dodatku mieszkaniowego.


Zostaną także wprowadzone zmiany w biegu terminów procesowych i sądowych. W tej chwili sądy działają w ograniczonym zakresie. Wiele spraw wstrzymano i zawieszono wówczas bieg terminów procesowych i sądowych. Za sprawą Tarczy 3.0 resort chce zaktualizować katalog spraw, których zawieszenie nie będzie dotyczyło. 

Szczegółowe informacje dotyczące Tarczy 3.0 pojawią się w najbliższych dniach, a nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już od początku maja, jeśli wcześniej zostaną przyjęte przez sejm i senat.

Ze względu na wysoki stopień skomplikowania regulacji zawartych w Tarczy Antykryzysowej i jej aktualizacjach, zachęcamy do konsultacji wybranych zagadnień ze swoim doradcą podatkowym.

Zapraszamy też do zapoznania się z przewodnikiem po obecnie obowiązujących przepisach Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Fot. Krystian Maj / KPRM