2020-09-02

Rozliczanie VAT na nowych zasadach

Od 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych reguł. Nie będzie trzeba wysyłać deklaracji podatkowych - zastąpi je jednolity plik kontrolny. 

Jak podaje serwis Prawo.pl, problem w tym, że trzeba w nim zawrzeć dużo więcej szczegółowych informacji, a za błędy grożą surowe kary. 

Celem wprowadzenia nowego jednolitego pliku kontrolnego (JPK) miało być uproszczenie raportowania VAT. Niestety w praktyce wprowadzenie JPK V_7M/JPK V_7K wiąże się z licznymi zmianami dla podatników, m. in. z koniecznością dostosowania systemów księgowych i firmy mogą nie zdążyć z ich przygotowaniami na czas.

Zmiany były  promowane przez Ministerstwo Finansów jako ułatwienie dla podatników, jednak lektura przepisów pozwala wysnuć wniosek, że nowe zasady prowadzenia ewidencji i jej raportowanie przysporzą wiele problemów, nie tylko natury interpretacyjnej.

Jedną z kluczowych zmian będzie nałożenie na podatników obowiązku weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych (GTU). Podatnik będzie zobligowany do przypisania im właściwego kodu GTU.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że dzięki nowemu systemowi zostanie ograniczona liczba kontroli podatkowych i postępowań. 

Więcej w serwisie Prawo.pl