2021-07-01

Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku za tarczę PFR

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od umorzonych dotacji z tarczy finansowej PFR. To skutek apelu Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która jako pierwsza zwróciła uwagę na ten problem.

- Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. 

O takie działanie apelował Krajowa Izba Doradców Podatkowych. 8 czerwca do rąk ministra finansów, Tadeusz Kościńskiego trafił apel samorządu doradców podatkowych o zwolnienie z podatku polskich firm mierzących się wciąż z negatywnymi skutkami kryzysu wywołanego COVID-19

- Opodatkowanie umorzenia subwencji będzie miało negatywny wpływ na podmioty, które uzyskały pomoc w ramach tego instrumentu. Staną one bowiem przed koniecznością zapłaty podatku, którego nie przewidziały i który terminowo nałoży się u nich z koniecznością zwrotu części nieumorzonej dotacji. Może to spowodować zachwianie płynności finansowej zwłaszcza u małych podmiotów – można było przeczytać w apelu podpisanym przez prof. Adama Mariańskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa zaoszczędzą w ten sposób łącznie nawet 10 mld zł.