logo: KIDP

2025-01-20

Oświadczenie Ministerstwa Finansów: Nie ma nowego podatku od ogrodzeń

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje sugerujące, że Ministerstwo Finansów wprowadziło nowy podatek od ogrodzeń. W odpowiedzi na te spekulacje Ministerstwo wydało w dniu 19 stycznia 2025 r.  oficjalne oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.

Status prawny ogrodzeń a podatek od nieruchomości

Do końca 2024 roku ogrodzenia były uznawane za budowle zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i mogły podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o ile ich użytkowanie było związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2025 roku ogrodzenia nadal są objęte tym samym reżimem podatkowym. Kluczowym warunkiem opodatkowania jest wykazanie związku ogrodzenia z działalnością gospodarczą.

Tym samym nie wprowadzono istotnych zmian w przepisach dotyczących opodatkowania ogrodzeń między 31 grudnia 2024 r. a 1 stycznia 2025 r.

Jednak od 2025 r. ogrodzenia zostały wprost wymienione w Załączniku 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako przedmiot podatku od nieruchomości. Ta zmiana formalna może być źródłem nieporozumień, choć jej praktyczne skutki są minimalne, ponieważ zasady opodatkowania ogrodzeń związanych z działalnością gospodarczą pozostały takie same.

W praktyce zmiana polega na uporządkowaniu i doprecyzowaniu regulacji, ale nie oznacza wprowadzenia nowego podatku

Co nie podlega opodatkowaniu?

Ministerstwo Finansów przypomina, że:

  1. Ogrodzenia związane z działalnością leśną – Zarówno do końca 2024 roku, jak i obecnie ogrodzenia związane z działalnością leśną nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Działalność leśna, zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie jest uznawana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
  2. Ogrodzenia budynków mieszkalnych – W przypadku budynków mieszkalnych, w których część wykorzystywana jest na cele prowadzenia działalności gospodarczej, np. biura rachunkowego czy gabinetu stomatologicznego, ogrodzenia takich budynków również nie podlegają opodatkowaniu. Budynki mieszkalne są wyraźnie wyłączone z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

 

 

Przedsiębiorcom, którzy w związku z tym potrzebują konsultacji oraz objaśnienia niejasności związanych z zawiłymi przepisami, polecamy kontakt z doradcą podatkowym.

Doradcę podatkowego w swoim regionie wraz z informacją na temat usług, które oferuje, można znaleźć dzięki wyszukiwarce serwisu Podatki Bez Ryzyka.

Oficjalna lista doradców podatkowych jest też dostępna poprzez wyszukiwarkę Krajowej Izby Doradców Podatkowych - gdzie znajdują się informacje dotyczące: numeru wpisu doradcy (który poświadcza jego uprawnienia) oraz danych kontaktowych.

 

 

Źródło: Ministerstwo Finansów