2020-10-28

Nadążyć za zmianami w podatkach

Podatki. Często na nie narzekamy, mówiąc, że są zbyt wysokie, skomplikowane, no i nie sposób nadążyć za zmianami w prawie, które je wyznacza. Towarzyszą nam jednak nieodwołalnie i trzeba je zaakceptować – nie mamy wyboru. A czy można je polubić? I kto może nam w tym pomóc?

TEKST: KONRAD BUGIERA, SUKCES PO POZNAŃSKU

Kto oswaja podatki?

Polubić – to może za duże słowo, ale z pewnością da się je oswoić. A jak? Odpowiedź jest oczywista, mimo tego rzadko stosowana w praktyce – za pomocą doradcy podatkowego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to tak naprawdę zawód podobny do zawodu radcy prawnego, adwokata lub notariusza. Uzyskanie uprawnień do jego wykonywania wiąże się z państwowym egzaminem i poprzedzającym go specjalistycznym kursem. Każdy doradca podatkowy musi również posiadać polisę OC – jeśli popełni błąd, klient może wówczas liczyć na odszkodowanie. Doradcy podatkowi obowiązkowo przynależą do samorządu zawodowego czuwającego nad etyką i należytym sprawowaniem obowiązków. Jest nim Krajowa Izba Doradców Podatkowych.

Doradcy podatkowi to osoby z wiedzą prawniczo-ekonomiczną. Współpraca z nimi daje dodatkowo przywilej tajemnicy zawodowej, co jest ich ogromną przewagą w porównaniu z księgowymi, doradcami gospodarczymi i finansowymi, czyli zawodami nieregulowanymi.

Przedsiębiorcy mogą bez problemu korzystać z wiedzy i doświadczenia takich ekspertów i być pewnym poufności, jak na spotkaniach z adwokatem czy radcą prawnym, w przypadku których tajemnica zawodowa jest przecież dla wszystkich oczywista – podkreśla Remigiusz Pytlik, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wykonujący równocześnie zawód doradcy podatkowego i adwokata.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Kancelarie doradców podatkowych mogą zajmować się podatkami, księgowością oraz obsługą kadrowo-płacową. Co ważne, sam doradca podatkowy jest profesjonalnym pełnomocnikiem, zajmującym się relacjami na linii przedsiębiorstwo – administracja skarbowa.

Jeśli udzielimy pełnomocnictwa ogólnego doradcy podatkowemu, urzędy mają obowiązek wysyłania pism i wezwań do jego kancelarii, a nie bezpośrednio do podatnika. Tym samym odgrywa on rolę buforu między podatnikiem a szeroko pojętą administracją skarbową.

– Możemy reprezentować klientów przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych, celnych oraz dewizowych – mówi Marek Hoffman, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. – To szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy tworzone są skomplikowane przepisy prawa podatkowego. Przykładowo, zmiany w podatku VAT pojawiają się praktycznie co kwartał. Jesteśmy więc dla podatników jak parasole chroniące przed deszczem przepisów – dodaje.

Urząd to nie sąd

Nawet drobne pomyłki w deklaracjach podatkowych niosą ryzyko poważnych konsekwencji, niezależnie od tego, czy był to nieumyślny błąd, czy też świadome działanie na niekorzyść państwa. Każdy przedsiębiorca może wpaść w tarapaty nie będąc ekspertem od prawa podatkowego, a zmienia się ono bardzo często.

Przepisy definiują sposób działania. Należy je wdrażać i stosować. W podatkach nie ma znaczenia, czy działanie podatnika było umyślne, czy wynika z ignorancji. Podatek do zapłaty jest taki sam, a dodatkowo za błędy w rozliczeniach mogą zostać naliczone odsetki oraz nałożone dodatkowe kary lub sankcje – zwraca uwagę Filip Siwek, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Oszczędności nie do przecenienia

Każdy przedsiębiorca chce, by w firmowej kasie pozostało jak najwięcej pieniędzy. Chce również płacić uczciwie podatki, ale jednocześnie w jak najniższej kwocie. W tym zakresie zdecydowanie warto sięgnąć po pomoc i doradztwo specjalisty, który zna niuanse prawa i pomoże w odpowiednim zaaranżowaniu polityki podatkowo-księgowej firmy w ramach obowiązujących przepisów.

Doradca podatkowy może także pomóc w ustaleniu relacji pomiędzy biznesem przedsiębiorcy a jego majątkiem prywatnym oraz wskazać, jaka struktura pozwoli zapewnić bezpieczeństwo majątku kluczowego w danej działalności.

Przedsiębiorca powinien być skupiony na prowadzeniu firmy oraz inwestycjach w rozwój. Energia, czas i pieniądze na to przeznaczone procentują później wyższymi obrotami. Współpraca z doradcą podatkowym – niezależnie czy mówimy o stałej obsłudze rachunkowo-księgowej, wsparciu przy kontrolach i wezwaniach do wyjaśnień w ramach pełnomocnictwa ogólnego, czy o reprezentowaniu przed sądem – pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić te cenne zasoby, a każda złotówka zainwestowana w usługi doradztwa podatkowego daje wielokrotny zwrot, którego często nie sposób wyliczyć. Są nim potencjalne kłopoty, których udało się uniknąć.

Materiał zrealizowany przy współpracy www.wielkopolski.kidp.pl