logo: KIDP

2025-02-25

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem to Twój wybór, który może obniżyć wysokość podatku PIT. Możesz to zrobić w usłudze Twój e-PIT, jeśli składasz zeznanie PIT-36 lub PIT-37.

📌 Ważne!

  • Domyślnie system przygotowuje indywidualne rozliczenie – nawet jeśli w poprzednim roku rozliczaliście się wspólnie.
  • Możesz zmienić sposób opodatkowania na wspólne, wybierając opcję „Rozliczenie wspólnie z małżonkiem” lub „Rozliczenie jako wdowa/wdowiec” (jeśli małżonek zmarł w trakcie lub po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania).
  • Możliwość wspólnego rozliczenia dostępna jest po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT.

Jak zmienić rozliczenie na wspólne w usłudze Twój e-PIT?

  1. Zaloguj się do Twój e-PIT.
  2. Wejdź w zakładkę „Rozliczenie wspólnie z małżonkiem”.
  3. Wprowadź dane małżonka, który nie może zalogować się Profilem Zaufanym – podaj:
  • Kwota 1 – łączna kwota przychodów małżonka za 2023 rok,
  • Kwota 2 – jedna kwota przychodu małżonka z informacji od płatnika za 2024 rok,
  • Kwota 3 – kwota nadpłaty/do zwrotu małżonka za 2023 rok (jeśli składaliście wspólne zeznanie, podaj kwotę ze wspólnego PIT-u; jeśli wynosi „0”, system poprosi o imię i nazwisko małżonka).

Kto może rozliczyć się wspólnie?

💡 Warunki wspólnego rozliczenia:
✅ Byliście małżeństwem przez cały rok podatkowy i mieliście wspólność majątkową.
✅ Zawarliście związek w trakcie roku podatkowego, ale byliście małżeństwem i mieliście wspólność majątkową do 31 grudnia.
✅ Małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania.

🔹 Dodatkowe warunki

  • Oboje podlegaliście nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub
  • Jeden z Was podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi miał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w kraju Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii, przy czym łączne przychody opodatkowane w Polsce wynosiły min. 75% całkowitego dochodu.

📌 Jeśli jedno z Was mieszkało za granicą, konieczne jest udokumentowanie certyfikatem rezydencji podatkowej oraz istnienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

❌ Kiedy nie można rozliczyć się wspólnie?

  • Jeśli jedno z Was stosowało podatek liniowy 19% lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (poza przychodami z najmu prywatnego).
  • Jeśli jedno z Was podlegało podatkowi tonażowemu.

📌 Pamiętaj!
Wspólne rozliczenie oznacza złożenie wniosku o łączne opodatkowanie dochodów, który musi znaleźć się w PIT-36 lub PIT-37.

🚨 Odpowiedzialność karna
Jeśli zalogujesz się na konto małżonka bez jego wiedzy i zgody oraz dokonasz wspólnego rozliczenia, grozi Ci odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań.

 

Przekazanie 1,5% podatku na OPP

Jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), masz taką możliwość nawet bez składania dodatkowego zeznania:

  • jeśli w poprzednim roku przekazałeś 1,5% i chcesz wspierać tę samą organizację – nie musisz nic robić,
  • jeśli chcesz wybrać inną organizację – złóż PIT-37 lub oświadczenie PIT-OP.

Numer KRS organizacji oraz kwota 1,5% podatku należy wpisać w składanym zeznaniu lub PIT-OP.

 

 Zrób coś dobrego i przekaż 1,5% podatku podopiecznym Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych. Podarowane środki pomogą w leczeniu osób, którymi opiekuje się Fundacja!

 KRS FUNDACJI  0000414076

Podatnikom, którzy potrzebują konsultacji oraz objaśnienia niejasności związanych z zawiłymi przepisami, polecamy kontakt z doradcą podatkowym.

Doradcę podatkowego w swoim regionie wraz z informacją na temat usług, które oferuje, można znaleźć dzięki wyszukiwarce serwisu Podatki Bez Ryzyka.

Oficjalna lista doradców podatkowych jest też dostępna poprzez wyszukiwarkę Krajowej Izby Doradców Podatkowych - gdzie znajdują się informacje dotyczące: numeru wpisu doradcy (który poświadcza jego uprawnienia) oraz danych kontaktowych.