2020-01-29

Doradcy podatkowi wśród 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce

W rankingu najbardziej wpływowych prawników w Polsce, który co roku przygotowuje redakcja Dziennika Gazety Prawnej, znalazło się dwoje doradców podatkowych. Miejsce 12. redakcja przyznała Wojciechowi Śliżowi, doradcy podatkowemu i byłemu dyrektorowi departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. 24. miejsce w rankingu zajęła Małgorzata Militz, wiceprzewodnicząca zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Wojciech Śliż to warszawski prawnik i doradca podatkowy, autor zmian w prawie podatkowym, które miały wpływ na obecny kształt systemu podatkowego. Redakcja Dziennika Gazety Prawnej, tak uzasadniła swój wybór: „Z jednej strony jest twarzą 11 nowelizacji ustawy i 38 nowych rozporządzeń, które pomogły uszczelnić pobór VAT i zwiększyć wpływy budżetowe (to on firmował kolejne poprawki w pakiecie paliwowym, wprowadzenie dobrowolnego i obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności czy utworzenie tzw. białej listy VAT). Z drugiej strony niemal wszystkie firmowane przez niego reformy weszły w życie w podobnym czasie, co wzbudziło zrozumiały niepokój wśród przedsiębiorców.”

Małgorzata Militz podatkami zajmuje się od 27 lat. Pierwotnie pracowała w administracji skarbowej. Dziennikarze piszą o niej: „Jak wielu innych ekspertów fiskalnych przeszła na drugą stronę barykady i w roku 2019 przysporzyła fiskusowi prawdziwego bólu głowy. To dzięki jej wytężonej pracy zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym wykonawca robót budowlanych mógł przesunąć obowiązek rozliczenia z VAT aż do chwili, gdy podpisany zostanie protokół zdawczo-odbiorczy.” Małgorzata Militz aktywnie działa również na rzecz samorządu doradców podatkowych – jest wiceprzewodniczącym zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Cały ranking „50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce” do przeczytania tutaj.