logo: KIDP

2024-10-31

Bezrobocie we wrześniu 2024 r. wynosi 5% – potwierdza GUS, odnotowując najniższy wynik od ponad 30 lat

Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec września 2024 roku utrzymała się na poziomie 5%, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Wynik ten, niezmieniony w porównaniu z sierpniem, jest najniższym wrześniowym wskaźnikiem bezrobocia od początku monitorowania tej statystyki w 1990 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła nieznacznie poniżej prognoz do 769,6 tys., co stanowi kolejny spadek rok do roku​.

Największe regionalne różnice w bezrobociu występują w Wielkopolsce, gdzie wynosi ono 3%, oraz na Podkarpaciu, z najwyższą stopą bezrobocia na poziomie 8,4%. Skutki bezrobocia są także widoczne w regionach dotkniętych niedawnymi powodziami. W czterech województwach, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej – dolnośląskim, śląskim, opolskim oraz lubuskim – bezrobocie pozostało stosunkowo stabilne, choć województwo opolskie wykazało stopę wyższą od krajowej średniej, wynoszącą 5,7%​.

Choć polski rynek pracy pozostaje stabilny, spadek zatrudnienia w niektórych sektorach – jak energetyka i przetwórstwo – odzwierciedla słabszą koniunkturę gospodarczą u głównych partnerów handlowych Polski, takich jak Niemcy​.

Wzrasta jednak zatrudnienie w sektorach takich jak gastronomia i zakwaterowanie, co wskazuje na rosnący popyt na usługi tego typu.

Sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje wyjątkowo korzystna na tle ostatnich dekad, pomimo globalnych wyzwań i lokalnych trudności, takich jak powodzie w niektórych regionach kraju.

 

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej