2020-07-09

13 lipca mija termin zgłoszeń do CRBR


Firmom pozostało zaledwie kilka dni na przesłanie fiskusowi informacji o osobach, które faktycznie kontrolują spółki.

Przypominamy, że 13 lipca w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych muszą znaleźć się wszystkie dane określone ustawą. Do rejestru trafią informacje dotyczące nawet pół miliona spółek. Brak albo spóźnienie się z ich przekazaniem, może skutkować karą w wysokości do miliona złotych.

Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w wypowiedzi dla Prawo.pl podkreśla, że doradcy podatkowi aktywnie wspierają swoich klientów w zakresie realizacji tego obowiązku, choć ustawodawca nie przewidział możliwości dokonania zgłoszenia przez doradcę podatkowego jako profesjonalnego pełnomocnika spółek obowiązanych do ujawnienia danych w rejestrze, co stanowiłoby istotne ułatwienie dla biznesu.

- Jest to o tyle dziwnie, że w samej ustawie doradca podatkowy jest uznawany za instytucję obowiązaną i przy wykonywaniu swojego zawodu musi spełniać szereg innych obowiązków, nałożonych ustawą. Bardzo często to właśnie doradcy podatkowi z racji kompleksowej obsługi danego podmiotu posiadają najlepszą wiedzę w zakresie danych zgłaszanych do CRBR – komentuje Radomir Szaraniec.

Więcej na ten temat TU.